Nokia Lumia 800

Lumia 800 je smartfón z dielne fínskeho výrobcu Nokia. Je to jeden z prvých smartfónov, ktoré na trh prišli s operačným systémom Windows Phone. Lumia 800 je aj napriek nižším technickým parametrom naozaj skvelý telefón s množstvom zaujímavých funkcií. Pre zobrazenie najvýhodnejších cenových ponúk smartfónu Nokia Lumia 800 u slovenských predajcov kliknite sem.

Dizajn a displej

Dizajn Nokie Lumie 800 vychádza z niektorých predošlých verzií iných Nokia smartphonov. Dizajn je podarený a na trh priniesol niečo, čo tu dlho chýbalo. Originalitu. Poďme si predstaviť rozmiestnenie ovládacích prvkov, tlačidiel atď. Prednej strane dominuje 3.7 palcový AMOLED displej s rozlíšením 800 x 480 pixelov. Vďaka sklu ClearBlack displej dokonale splýva s čiernym rámom. Displej chráni vrstva ochranného skla Corning Gorilla Glass, ktorého úlohou je zamedziť škrabancom. Na prednej strane nájdeme ešte 3 tlačítka, typické pre smartphony s operačným systémom Windows Phone. Ide o tlačítka späť, hlavná ponuka a vyhľadávanie (na internete). Na hornej hrane nájdeme 3,5 mm výstup pre slúchadlá, slot na Micro SIM kartu a slot microUSB konektor, ktorý slúži na pripojenie Lumie k nabíjačke, alebo k počítaču. Na spodnej hrane je umiestnený hlavný systémový reproduktor. Ten musíme pochváliť za odvádzanie dobrej práce. Hraje hlasno a čisto. Na pravej hrane je tlačítko na spustenie fotoaparátu, dvojtlačítko na reguláciu hlasitosti a tlačítko power, ktoré pri krátkom podržaní zapne/vypne displej a pri dlhšom podržaní zapne/vypne celé zariadenie. Zadnú stranu zdobí 8 megapixelový fotoaparát, ktorému asistujú dve prisvetľovacie diódy.

Konštrukcia Lumie 800 je vyrobená z jedného kusu polykarbonátu, čo jej dodáva pevnosť a odolnosť. Smartphone váži 142 gramov. Jeho rozmery sú 116,5 x 61,2 mm a hrúbka 12,1 mm. Lumia 800 sa predáva v štyroch farebných variantoch. V klasickej modrej, elegantnej čiernej, novej ružovej a štýlovej bielej farbe. Balenie obsahuje ochranný kryt s farbou zakúpenej Lumie, samozrejmosťou sú užívateľské príručky, napájaci konektor, nabíjačka a sluchátka (priemerný výkon). Na sluchátkách nájdeme ešte mikrofón a tlačítko na prijatie hovoru.

Operačný systém a aplikácie

Nokia Lumia 800 beží na operačnom systéme Windows Phone od spoločnosti Microsoft. Niektorým tento operačný systém pripomína Windows 8, čo je celkom možné, kedže majú graficky veľa spoločného. Teda minimálne základ. Či tam vidíte podobnosť už musíte posúdiť sami. Tento systém je pomerne mladí a Lumia osemsto je jeden z prvých smartphonov, ktorý ho používa. Zaujímavé sú tzv. živé panely, ktoré sa zobrazujú v hlavnej ponuke. Slúžia ako náhrada za ikony, kde na jednej strane je názov/logo aplikácie a otáčaním dlaždice sa zobrazujú informácie z tej konkrétnej aplikácie. Všetky aplikácie sa sťahujú z obchodu Marketplace. Niektoré sú spoplatnené sumou maximálne do výšky 15€. V základnej výbave však dostanete napríklad balík služby Office, ktorý zahŕňa Microsoft Word, Excel, PowerPoint a iné. V základnej výbave ponúka Nokia taktiež služby Nokia mapy a Nokia autom. Nokia mapy sú klasické mapy, ktoré zobrazujú napríklad aj zastávky MHD s konkrétnymi číslami autobusov, čo sa hodí napríklad v meste. Nokia autom je bezplatná navigácia, ktorá je v smartphone už predinštalovaná. Ponúka GPS navigáciu pre väčšinu krajín sveta (zahŕňa Českú aj Slovenskú republiku). Aplikácia je celkom presná a rýchla. Ponúka pohľad v 2D aj v 3D režime.

Hardware

Nokiu Lumiu 800 poháňa jednojadrový procesor MSM8255 od Qualcommu s taktom 1.4 GHz. Procesoru nie je čo vytknúť. Aj napriek nižším technickým parametrom sa v systéme presúva plynule, smartphone sa nezasekáva a zvládne aj hranie náročnejších hier. Nokia dosiahla tento výsledok vďaka optimalizovaniu operačného systéme pre jednojadrový procesor. Veľkosť pamäte RAM je 512 MB. Veľkosť vnútornej pamäte je 16 GB, z ktorých vám na používanie zostane približne 14 GB. Či vám veľkosť pamäte postačí, musíte zhodnotiť už sami. Kvôli absencii slotu na microSD karty je veľkosť pamäte konečná.

Výhody a nevýhody

Medzi hlavné výhody smartphonu Nokia Lumia 800 by sme zaradili originálny dizajn, kvalitný fotoaparát a samozrejme aj celkom šikovný operačný systém Windows Phone. Ten Lumiu úplne odlíšil od konkurencie, čo je dobré. Medzi výhody by sme zaradili aj maličkosti, ako napríklad predinštalované aplikácie Nokia mapy a Nokia autom. Nevýhod sme veľa nenašli. Ak by sme ale museli vybrať jednu vec, najslabší článok, bol by to displej. Ten bežnému užívateľovi samozrejme postačí, ale oproti iným smartphonom je rozlíšenie 800×480 pixelov takým nižším priemerom.

Celkový dojem (zhodnotenie)

Celkovo na nás zapôsobila Nokia Lumia 800 kladne. Je to zariadenie s budúcnosťou, zaujímavým dizajnom a postačujúcimi technickými parametrami. Ak sa vám Lumia osemsto zapáčila, môžeme vám jej kúpu len odporúčať. Aj spomínaný displej a nižšie technické parametre sa odrazili na cene. Tá je v prípade Lumie 800 priaznivá a pohybuje sa okolo 190€, čo nie je až tak veľa (v porovnaní s konkurenciou). Cena smartfónov sa však mení každým dňom a preto odporúčame cenu overiť ešte kliknutím sem.
Ak požadujete vyššie parametre, potom vás môže zaujať aj vybavenejšia Nokia Lumia 900.

Diskusia

 1. Michaela M.
  12. máj 2013 at 0:11

  Vlado Ch. ked to ides stahovat tam sa ta pyta v akom jazyku to ides stahovat…da sa tam nastavit cestina :)

 2. Vlado Ch.
  9. apríl 2013 at 8:19

  Mam kriticku pripomienku k tomu ze softver Zune je len v anglictine. Informacie k aplikaciam v Marketplace su tiez len v anglictine. Cize my o sme chodili do skoly v 80tych rokoch a nemali sme moznost ucit sa anglictinu sme diskriminovaní.

  1. Zemla
   6. máj 2013 at 9:54

   Treba sa naucit.Vsetko je dnes v anglictine.Snad nechces aby malicky autor aplikacie lokalizoval do kazdeho jazyka na slovensku :D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


+ 8 = 15