Sony Xperia J

Tohtoročný (2012) model Xperia J japonského výrobcu Sony sa radí k tým menej vybaveným, čomu zodpovedá aj jeho cena. Ponúka riešenia pre menej náročného používateľa v podobe jednojadrového procesoru, 5 Mpx fotoaparátu, operačného systému Android 4.0, či 4-palcového displeja. Všetko s novým, moderným dizajnom. Pre zobrazenie internetových obchodov, ktoré predávajú smartfón Sony Xperia J za najlepších (nielen) cenových podmienok kliknite sem.

Dizajn a displej

Predná strana smartphonu je celá čierna a nachádza sa na nej 4 palcový TFT displej s rozlíšením 854 x 480 pixelov. Pod displejom nájdeme tri ovládacie tlačítka, konkrétne tlačítko späť, domov a vyvolanie menu. Nad displejom je telefónny reproduktor a predná kamerka pre videohovory. Na pravom boku je umiestnené tlačítko na zapnutie/vypnutie displeja a dvojtlačítko na ovládanie hlasitosti. Na ľavom je microUSB port, ktorý slúži na pripojenie Sony Xperie J k nabíjačke alebo k počítaču. Na hornej hrane je umiestnený 3,5 mm výstup pre slúchadlá a na spodnej hrane iba mikrofón. Na zadnej strane nájdeme objektív 5 Mpx fotoaparátu s LED diódou a hlavný reproduktor. Po odňatí krytu zbadáme vymeniteľnú batériu, slot na klasickú SIM kartu a slot na microSD kartu.

Sony Xperia J sa predáva v štyroch farebných variantoch, pričom sa líšia iba farbou zadnej strany. Ide konkrétne o bielu, čiernu, ružovú a zlatohnedú farbu. Ako je u Sony zvykom, kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Telo smartfónu je vyrobené z plastu a na zadnej strane prechádza miernym prehnutím. Prednú stranu chráni proti škrabancom vrstva ochranného skla Gorilla Glass. Nižšia cena (oproti iným Xperiam) sa prejavila na chýbajúcich funkciách medzi ktoré patrí aj NFC. Rozmery smartfónu sú 124 x 61 mm a hrúbka 9,2 mm. Váha vrátane batérie činí 124 gramov.

Operačný systém a aplikácie

Sony Xperia J beží na operačnom systéme Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Tak ako je tomu aj u iných Xperii, operačný systém upravuje užívateľské prostredie Timescape. Dostupná je aktualizácia na novší OS Android vo verzii 4.1. Nižšie technické parametre sa pri používaní nijak vážne neprejavili. Ak prechádzate z lepšie vybaveného modelu, určite si všimnete napríklad dlhší reakčný čas fotoaparátu pri vyhotovovaní záberov, ale inak nemáme čo vytknúť.

Hardware

O chod smartphonu sa stará jednojadrový procesor Snapdragon s taktom 1 GHz, ktorý nepodávala žiadne super výkony, ale chod zariadenia postačuje. Veľkosť pamäte RAM je 512 MB a veľkosť vnútornej pamäte sú 4 GB, z ktorých vám na používanie zostane približne 2,8 GB (1,2 GB zaberie operačný systém). Xperia J podporuje microSD karty, vďaka ktorým je možné pamäť rozšíriť o ďalších 32 GB. 5 megapixelový fotoaparát s LED diódou a automatickým zaostrovaním podáva v prípade fotiek priemerný výkon, no v prípade videa ponúka horšie rozlíšenie 640 × 480 px. Okrajovo spomenieme ešte Li-Ion batériu s kapacitou slušných 1 750 mAh. Na jedno nabitie vydrží smartfón dva až tri dni.

Celkový dojem (zhodnotenie)

Medzi hlavné výhody Sony Xperie J by sme zaradili na prvom mieste najnovší operačný systém, podporu microSD kariet a vysokú výdrž batérie. Fotoaparát a displej radíme do priemeru, takže ani nevýhoda, ani výhoda. Za nevýhody považujeme zastaralý hardware. Jednojadrový procesor je už pre väčšinu výrobcov minulosťou, ale opäť musíme spomenúť cenu, do ktorej by sa dvojjadro nezmestilo. Celkovo však hodnotíme tento smartfón kladne a pokiaľ sa vám zapáčil, môžeme vám jeho kúpu odporúčať. Cena Sony Xperie J sa pohybuje okolo 140€. Ak zvažujete kúpu, odporúčame vám pozrieť si porovnanie cien v slovenských obchodoch, ktoré zobrazíte kliknutím sem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


+ 9 = 14