Sony Xperia Tipo

Sony Xperia Tipo je sympatický smartphone menších rozmerov a nízkej váhy. Medzi jeho prednosti patrí napríklad operačný systém Android 4.0. Jednojadrový procesor sa môže javiť ako nevýhoda, ale chod Xperie Tipo zvláda veľmi dobre. Ak sa vám tento telefón zapáčil a chcete zistiť, v ktorom obchode ho predávajú na najlepších (nielen) cenových podmienok, kliknite sem.

Dizajn a displej

Prednej strane dominuje 3,2 palcový TFT displej s rozlíšením 320 x 480 pixelov. Toto rozlíšenie je veľmi hrubé a neponúka najlepší obraz, ale vo svojej cenovej kategórií je priemerom. Displej je miernej vystúpený, vďaka čomu sa Xperia Tipo drží príjemne. Nad displejom nájdeme telefónny reproduktor a svetelné čidlo. Pod displejom sú umiestnené tri tlačítka typické pre operačný systém Android. Ide o tlačítka späť, domov a vyvolanie menu (ponuky) v aplikáciách, alebo v systéme. Na ľavej hrane nájdeme microUSB konektor, ktorý slúži na pripojenie smartphonu k nabíjačke, alebo k počítaču. Na pravej hrane nájdeme dvojtlačítko na ovládanie hlasitosti a mikrofón. Spodná strana zahŕňa iba primárny mikrofón. Zadnú stranu zdobí hlavný reproduktor a 3,2 Mpx fotoaparát, ktorý je žiaľ bez LED diódy. Pod odňatí krytu nájdeme 1500 mAh batériu, slot na SIM kartu a slot na microSD kartu.

Toľko k prehliadke Xperie Tipo, poďme sa pozrieť na obsah balenia a všeobecné údaje. Smartphone sa predáva v štyroch farbách. V bielej, červenej, čiernej a modrej farbe. Svojimi rozmermi 103 x 57 mm a hrúbkou 13 mm sa radí k tým menším smartphonom. Zaujímavá je aj jeho hmotnosť necelých 100 gramov. Balenie obsahuje užívateľské príručky, ochrannú fóliu na displej, stereo slúchadlá s rôznymi veľkosťami koncov, nabíjačku, microUSB kábel a obsahom balenia je aj 4 GB microSD karta.

Operačný systém a aplikácie

Sony Xperia Tipo beží na operačnom systéme Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Systém je upravený používateľským rozhraním TimeScape priamo od Sony. Systém je veľmi dobre optimalizovaný, reakcie a prechody sú svižné, občas pomalšie, ale vzhľadom na jadnojadrový procesor je optimalizácia veľmi dobrá. Hranie hier z obchodu Google Play nie je problém, ale pri náročnejších hrách sa môže Xperia zasekávať. Internetový prehliadač je mierne upravený cez TimeScape. Úpravy sa týkajú hlavne rýchlosti načítavania stránok, kde už nebude problém s dlhým čakaním.

Hardware

Smartphone poháňa jednojadrový procesor Snapdragon od Qualcommu s taktom 800 MHz. Ten neponúka žiaden extrémny výkon ale na chod smartphonu postačuje. Veľkosť pamäte RAM je 512 MB a veľkosť vnútornej pamäte sú približne 3 GB, z ktorých vám na používanie zostane okolo 2,5 GB. Xperia Tipo podporuje microSD karty, vďaka ktorým môžete veľkosť pamäte rozšíriť o ďalších 32 gigabajtov. Súčasťou balenia je aj 4 GB microSD karta. Batéria s kapacitou 1500 mAh vydrží pri bežnom používaní tak 2 dni. Okrajovo spomenieme ešte 3,2 Mpx fotoaparát. Tomu chýba prisvetľovacia LED dióda, takže na fotky v tmavých priestoroch zabudnite. Žiadna sláva to nie je ani pri bežnom svetle. Video disponuje iba VGA rozlíšením, čo je vzhľadom na konkurenciu veľmi slabé. Takže fotoaparát je skôr na občasné používanie.

Výhody a nevýhody

Medzi hlavné výhody Sony Xperie Tipo by sme zaradili cenu, operačný systém Android 4.0, pekný dizajn, slot na microSD karty, výdrž batérie a 4 GB micro SD kartu v balení. Medzi nevýhody patrí slabší fotoaparát a menší displej s horším rozlíšením.

Celkový dojem (zhodnotenie)

Celkovo hodnotíme Xperiu Tipo ako zariadenie zaujímavé vďaka svojím rozmerom a cene. Problémy má hlavne v oblasti fotoaparátu a rozlíšenia displeja. Ak hľadáte smartphone na pozeranie filmov, nahrávanie videa, fotenie, alebo hranie hier, kúpu vám neodporúčame. Naopak, ak hľadáte cenovo dostupný smartphone s pekným dizajnom a nepožadujete vysoký výkon, môžeme vám kúpu Xperie Tipo odporúčať. Jej cena je veľmi priaznivá a pohybuje sa približne na 90 eurách. Ak zvažujete kúpu tohto telefónu a chcete zistiť, v ktorom obchode ho predávajú najlacnejšie, kliknite sem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


2 + 5 =